Ruszają kontrole spalin w całym kraju?

 • Ruszają kontrole spalin w całym kraju?

  Ruszają kontrole spalin w całym kraju?

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie przeprowadzili na terenie Krakowa kontrole taksówek oraz autobusów, pod kątem dopuszczalnych norm emisji spalin. Równolegle policjanci we Wrocławiu dostali nowe dymomierze. Czy to początek walki z nielegalnymi modyfikacjami diesli?

W trakcie działań operacyjnych dokonano 38 badań, z czego w 5 przypadkach stwierdzono przekroczenie norm. W sumie zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych i nałożono 6 mandatów karnych na kwotę 1200 zł, a właścicielom pojazdów zakazano dalszej jazdy. Jest to sytuacja dość nowa, bowiem kontrole spalin w Polsce odbywają się dość rzadko. Nie jest też tajemnicą, że w Polsce posiadacze diesli bardzo często modyfikują je, na ogół pozbywając się właśnie elementów odpowiedzialnych za filtrację niebezpiecznych dla środowiska substancji. Usuwanie DPF-ów i omijanie zaworu EGR nie jest marginalnym zjawiskiem.

Tego samego dnia we Wrocławiu policjanci dostali nowe dymomierze, dzięki którym  będą mogli sprawdzić spaliny wydostające się z pojazdu. Wrocławscy policjanci do tej pory mieli dwa takie urządzenia. Teraz trzy kolejne zafundował im urząd miasta. Magistrat wydał na urządzenia około 45 tysięcy złotych.  Urządzenia sprawdzają stężenie dwutlenku węgla w spalinach pojazdów z silnikami diesela.

Warto zastanowić się czy te dwa, na pierwszy rzut oka, niepowiązane ze sobą zdarzenia są oznaką zmiany w sposobie kontroli pojazdów. Diagności w SKP nie mają obowiązku kontroli wyciętych DPFów i jedyne co im pozostaje to sprawdzenie zadymienia  w spalinach. Widać jednak, że zainteresowanie tematem nieustająco rośnie. Badania jednoznacznie potwierdzają większą szkodliwość spalin produkowanych przez diesle.

Jest zatem oczywiste, że kontrola państwa w tym aspekcie będzie ciągle się poszerzała. Bardzo możliwe, że doczekamy się odpowiednich przepisów, które jednoznacznie zabraniać będą usuwania DPF-ów z samochodów. Jednak żeby tak się stało, diagności muszą dostać odpowiednie narzędzie w postaci jasno sformułowanego przepisu prawnego. Czy nasi rządzący do tego doprowadzą? Tego niestety nikt nie wie.

Pobrano z motofocus.pl.

  • Slider 5
  • Slider 6
  • Slider 7
  • Slider 8
  • Slider 9
  • Slider 10
  • Slider 11
  • Slider 172
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022
Tema na Instagram Tema na You Tube Tema na Facebook
Do góry